«الماس» حزب‌الله بالای سر ارتش اسرائیل/ جولان موشک تاپ‌اتک ایرانی در جنوب لبنان

«الماس» حزب‌الله بالای سر ارتش اسرائیل/ جولان موشک تاپ‌اتک ایرانی در جنوب لبنان

حزب‌الله با استفاده از موشک‌های تاپ‌اتک «الماس» می‌تواند علاوه بر حمله به اهدافی که در دید مستقیمش قرار ندارد، امنیت تیم‌های ضدزره خود را نیز بیش از پیش افزایش دهد.

– اخبار سیاسی –

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم ـ سیدمحمد طاهری: اخیراً گروه مقاومت «حزب‌الله» لبنان تصاویری از اصابت یک سایت اطلاعاتی و یک تانک مرکاوای ارتش رژیم صهیونیستی با نوعی موشک ضدزره با قابلیت حمله از بالا یا تاپ‌اتک را منتشر کرده است که به‌گمان اکثر کارشناسان، حزب‌الله در این عملیات‌ها از موشک ضدزره «الماس» که از طریق ایران در اختیار این گروه قرار گرفته، استفاده کرده است.

.

انهدام سایت اطلاعاتی ارتش اسرائیل توسط موشک الماس

از آغازین روزهای جنگ تا کنون، حزب‌الله راهبرد مشخصی را برای مقابله با رژیم صهیونیستی در پیش گرفته که مبتنی بر استفاده از موشک‌های ضدزره هدایت‌شونده است.

حزب‌الله با استفاده از این موشک‌ها و بدون آنکه وارد سرزمین‌های اشغالی شود، اهداف مدنظر خود در جدار مرز با فلسطین را هدف قرار داده است که این اهداف عمدتاً تجهیزات نظارتی و مخابراتی اسرائیل را شامل می‌شود.

حزب‌الله لبنان از آغاز عملیات طوفان الاقصی تا کنون تعداد قابل‌توجهی موشک ضدزره هدایت‌شونده علیه اسرائیل به‌کارگیری کرده است که این امر نشان‌دهنده توان قابل توجه آنان در این حوزه و همچنین برآورد غلط اسرائیل از زرادخانه موشک‌های ضدزره حزب‌الله است. موضوعی که اخیرا معاون عملیات سپاه نیز به آن اشاره کرده و گفته بود: «امروز هم اسرائیل اطلاعات درستی از موشک‌های ضدزره حزب‌الله ندارد.»

سردار نیلفروشان: راهبرد جدید رژیم صهیونیستی جنگ در منطقه خاکستری است

بنا بر این گزارش، حزب الله از آغاز جنگ تا کنون بسته به نوع و فاصله هدف،‌ از موشک‌های ضد زره مختلفی استفاده کرده که موشک «الماس» جدیدترین نوع آنها است. این موشک که ساخت صنایع دفاعی کشورمان است با الگوگیری از موشک‌های ضد زره تاپ اتک در دنیا و اسپایک اسرائیلی طراحی و تولید شده است. بر اساس اطلاعاتی که برخی منابع غربی منتشر کرده‌اند احتمالا موشک اسپایک در یکی از درگیری‌های اسرائیل با حزب الله توسط این گروه به غنیمت گرفته شده و از آن طریق برای مهندسی معکوس به ایران رسیده است.

برخی اعضای خانواده موشک‌های اسپایک

اسپایک یک موشک هواپرتاب دارای موتور راکتی سوخت جامد و بالهای بازشونده از داخل بدنه به سبک و سیاق موشک‌های ضد زره تاو و نمونه‌های الگوبرداری شده از آن است. این موشک از جستجوگر تصویری حرارتی و اپتیکی به عنوان سامانه هدایت خود بهره می‌برد.

برای آشنایی بیشتر با این نوع موشک باید بدانیم که خانواده موشک‌های اسپایک ساخت رژیم صهیونیستی دارای انواع مختلفی هستند که قابلیت نفوذ تا بیش از 1000 میلیمتر، هدایت به کمک فیبر نوری، امکان حمله از بالا، قابلیت "شلیک کن ــ فراموش کن" و گستره وسیعی از برد در نمونه‌های مختلف آنها وجود دارد.

موشک اسپایک SR دارای برد 50 تا 1500 متر نسخه کوتاه برد این موشک است که برای نیروهای پیاده طراحی شده است. این مدل از موشک اسپایک علاوه بر سر جنگی ضد زره سر جنگی ضد استحکامات نیز دارد که در جنگهای شهری و برای تخریب دیوار ساختمان‌ها کاربرد دارد.

موشک , حزب‌ الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , سپاه پاسداران | سپاه , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران , نوار غزه , طوفان الاقصی ,
موشک اسپایکMR

موشک اسپایکMR دارای برد 200 تا 2500 متر است و این موشک نیز توسط نیروهای ویژه و پیاده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موشک اسپایک در مدل LR نسخه برد بلند موشک اسپایک است که برد نهایی آن در صورت شلیک از سطح زمین 4کیلومتر، جرم 14 کیلوگرم و میزان نفوذ 700 میلیمتر عنوان شده است. این موشک برای شلیک از پرتابگردهای خودرویی و هوایی توسعه داده شده است.

موشک , حزب‌ الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , سپاه پاسداران | سپاه , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران , نوار غزه , طوفان الاقصی ,
موشک اسپایکNLOS

موشک اسپایکL نمونه ارتقایافته همان موشک LR است که وزن کل سامانه موشک و پرتابگر نسیت به نمونه قبلی سبک تر شده و میزان نفوذ آن در زره نیز بهبود یافته است.

نمونه ER موشک اسپایک با قدرت نفوذ 1000 میلیمتر در زره نسخه‌ ای از این خانواده است که برای شلیک از بالگرد و انواع خودروها توسعه داده شده و برد آن به 8 کیلومتر می‌رسد.

موشک اسپایک ER-2 نمونه ارتقا یافته نسخه قبلی است که برد آن در صورت پرتاب از بالکرد به 16 کیلومتر و در صورت پرتاب از سکوهای زمینی به 10 کیلومتر افزایش یافته است.

اسپایک NLOS دوربردترین نمونه موشک اسپایک است که برد آن به 25 کیلومتر و وزن آن حدود 70 کیلوگرم است.

گزارش تسنیم از موشک جدید ضدزره ایران| تجهیز پهپادهای ایرانی به موشک‌های پیشرفته «تاپ اتک»+فیلم نیروی زمینی سپاه «موشکی» شد/ تحویل انبوه «الماس» به نزسا

* الماس؛ تاپ‌اتک ایرانی

هم‌اکنون موشک الماس در کشورمان در سه نوع مختلف با بردهای متنوع طراحی و تولید شده است. موشک الماس 1 با برد 4 کیلومتر، الماس 2 با برد 8 کیلومتر و موشک الماس 3 با برد 8 کیلومتر از جمله این موشک‌های هستند.

البته سردار فرحی جانشین سابق وزارت دفاع در گفتگو با خبرنکار دفاعی خبرگزاری تسنیم،‌ از تست نمونه 12 و 18 کیلومتری این موشک نیز خبر داد.

برد موشک الماس به 18 کیلومتر رسده است|گفتگو با سردار فرحی

موشک , حزب‌ الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , سپاه پاسداران | سپاه , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران , نوار غزه , طوفان الاقصی ,
موشکهای الماس ایرانی

این موشک برای شلیک از انواع پرتابگرهای زمینی( ثابت و متحرک) و همچنین انواع پهپاد و بالگرد توسعه داده شده است و چنانچه از سکوهای هوایی پرتاب شود برد آن افزایش می‌یابد.

این موشک اما دو قابلیت مهم در اختیار رزمندگان حزب الله قرار می‌دهد. اول آنکه این موشک قابلیت حمله از بالا به سمت هدف را دارد و این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که زره قسمت فوقانی ادوات زرهی معمولا ضعیف‌ترین بخش زره است و از سوی دیگر سامانه‌های دفاع فعال که برای حفاظت از تانک‌ها طراحی شده‌اند قادر به دفع حملاتی از بالا نیستند.

هرچند اسرائیلی‌ها مدعی بودند که سامانه دفاع فعال تروفی قادر است حتی حملات از بالا را نیز دفع کند اما در جریان نبرد طوفان الاقصی ثابت شد که این سامانه قادر به چنین کاری نیست و به همین دلیل اسرائیلی‌ها مجبور به نصب زره قفسی روی تانک‌های خود شدند.

موشک , حزب‌ الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , سپاه پاسداران | سپاه , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران , نوار غزه , طوفان الاقصی ,
نصب زره قفسی روی تانک‌‌های مرکاوا

موشک‌هایی مانند طوفان،‌ دهلاویه، توسن و رعد که تاکنون حزب الله از آنها استفاده می‌کرد چنین قابلیتی ندارند و تیرانداز باید تا لحظه اصابت به هدف کنار پرتابگر بماند و موشک را هدایت کند. همین امر موجب شده بود تا برخی‌ تیم‌های ضد زره حزب الله توسط پهپادهای اسرائیلی هدف قرار بگیرند.

.

آزمایش موشک الماس از پرتابگر زمینی و پهپاد

اما نوعی از موشک‌های الماس که احتمالا حزب الله هم به آنها تجهیز شده است دارای قابلیت «شلیک کن و فراموش کن» هستند. جستجوگر این موشک‌ها پس از شلیک روی هدف قفل کرده و خودکار به سمت هدف می‌روند این امر موجب می‌شود تا تیرانداز پس از شلیک بلافاصله محل را ترک کند و از هدف قرار گرفتن توسط دشمن در امان بماند.

.

انهدام تانک مرکاوای ارتش اسرائیل با موشک الماس

به این ترتیب حزب‌الله علاوه بر آنکه می‌تواند اهدافی را که در دید مستقیمش قرار ندارند و اصطلاحا در زاویه بی روح مستقر هستند را هدف قرار دهد و علاوه بر آن امنیت تیم‌های ضد زره خود را بیش از پیش افزایش دهد.

استفاده از موشک‌های الماس توسط رزمندگان حزب الله لبنان دارای پیام روشنی برای نیروهای زمینی اسرائیل بخصوص یگان‌های زرهی ارتش این رژیم است و حال به نظر می‌رسد اسرائیل که تا کنون برآورد مشخصی از توان ضد زره حزب‌الله نداشته است، می‌بایست به فکر راه چاره‌ای برای مقابله با این توانمندی حزب الله باشد.

انتهای پیام/

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *